ÜRÜNLERİMİZ

Önceki Sayfaya Dön

Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Söndürme Cihazları

 Yangının sonucu olarak yitirilen canlar, kaybedilen mallar ve boşa giden yatırımların telafisi mümkün olmuyor.Bu yüzden yangından önce alınacak önlemlerin önemi daha da artıyor. Yangın söndürmede kullanılan kuru kimyevi tozlu yangın tüpleri de bu mücadelede kullanılan etkin maddelerden biri.Oluşan yangının cinsine, tutuşan maddelerin özelliğine, yangının yayılma hızına ve tekrar alevlenmesine göre, yangınla mücadele yöntemi ve söndürme maddeleri de değişiyor. Hangi yangın türünde hangi tür söndürme yönteminin kullanılacağı uzmanların görüşüne bırakılıyor.
 
Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Söndürücü Özellikleri
Bilindiği gibi yangın tipleri A, B ve C tipi olarak sıralanıyor. Kullanılan maddelerin söndürme yetenekleri de bu harflere uygun olarak değişiyor. Özellikle kuru kimyevi tozlu yangın tüplerinin içeriği akışkanlık, suya dayanma özelliği, korumayı kolaylaştırıcı özellikleriyle bilinen ek maddelerle güçlendiriliyor. ABC kuru kimyevi tozlu içerikler fazla ısının olmadığı, normal ve hafif düşük ısıların oluştuğu yangınlarda çok başarılı sonuçlar almaktadır. Bu yüzden fazla ısının ortaya çıktığı yangın türlerinde bu yangın söndürme tüpleri tek başına değil yardımcı sistem olarak kullanılmaktadır.
 
Otomatik ve manuel söndürme türlerinin her ikisinde de kullanılabilen kuru kimyevi tozlu yangın tüpleri güçlerinin yettiği yangın türlerinde tek başına olumlu sonuçlar verir. Bu tüplerin en önemli özelliği boğma etkisidir. İçeriğindeki amonyum fosfat alevlerin üzerinde camdan bir tabaka oluşturmakta, alevlerin oksijen ile temasını kesmekte ve böylece yangının kontrol altına alınmasına yardımcı olmaktadır.
 
Kuru kimyevi tozlu yangın tüpleri boğma etkisinin yanı sıra soğutma etkisi ile de bilinir. Isıyı yutma özelliği sayesinde soğutma işlevi de açığa çıkan bu tozların boğmaktan öte soğutma etkisinde de bulunması, yangın söndürme ekiplerinin işlerini bir hayli kolaylaştırmaktadır.
 
Bu tozların radyasyon yayılımını da biraz daha zorlaştırması, yangında ortaya çıkan radyoaktif maddelerin çevreye yayılmasını ve insan sağlığını tehlikeye atmasını önler. Tabi kuru kimyevi tozlu yangın tüplerinin püskürtülmesi ile tamamen radyasyon yayılımının önlendiğini söylemek yanlış olur. Bu yüzden profesyonel ekiplerin ek önlemleri alması da gerekir.
 
Yangının yayılması, yanan maddelerden açığa çıkan gazların ve moleküllerin birbirlerine çarpmasıyla mümkün olmaktadır. Kuru kimyevi yangın tüpleri, uygun basınçla kullanıldığında yangının bahsedilen nedenle yayılmasını, moleküller ve gazların arasına temas ederek engellemektedir.
 
Kuru kimyevi tozlu yangın tüpleri içerikleri itibariyle nemi yuttuğu için mutlaka yüksek standartlarda doldurulmalı ve korunmalıdır. İçerisinde basıncı eksildiğinde kesinlikle eksiklikleri giderilmelidir. Parlayıcı sıvıların neden olduğu yangınlarda etkin bir şekilde kullanılan bu tüpler, geriye çok artık bıraktığı için, hassas ürünlerin bulunduğu mekanlarda tercih edilmemektedir. Açık sahalarda kullanıldığında bile, yangından sonra mekan mutlaka temizlenmelidir.
 
Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Söndürme Fiyatları
Genel olarak nerelerde kullanılması gerektiği şu şekilde formülize edilebilir;
 
İçeriği, sodyum bi karbonat, potasyum bi karbonat, potasyum sülfat, potasyum klorid, potasyum sülfat ve kalsiyum karbonat olankuru kimyevi tozlu yangın tüpleri, daha çok BC tipi yangınlarda başarılı olmaktadır. Bu oldukça yaygın kullanım alanını ifade eder. Bu yangın türü genelde endüstriyel yağlar ile alkol, yemek yağları, tutkal, asfalt, parafin, aseton, tiner, boyalar, vernik, mazot ve benzin ile elektrikli ev eşyaları, elektronik ev eşyaları, bilgi işlem birimleri, güç kaynakları, elektrik trafoları, elektrik kabloları, asetilen, propan, hidrojen, metan, LPG ile doğalgaz yangınlarını ifade eder.
 
İçeriği monoamonyum fosfat olan kuru kimyevi tozlu yangın tüpleri ABC tipi yangınlarda başarılı olmaktadır. Yukarıda sayılan yangın türlerine ek olarak; ev-ofis mobilyaları, ev tekstili ve perdeler, tüm kumaş türleri, giysiler, kağıt ve kağıt parçaları, ot yangınları ve ahşap malzemelerden kaynaklanan yangınları ifade eder.
 
Ürün Detayları
Özellikler:
 
- İthal Manometreli
 
- İthal Tetikli
 
- TS 826 EN3 ve CE Belgeli
 
- Sıvama Gövdeli
 
- 4 Yıl Garanti
 
- Çalışma Basıncı 18 Bar
 
- Test Basıncı 30 Bar
 
- ABC %40 veya %90 MAP (Mono Amonyum Fosfat) esaslı kuru kimyevi tozlu yangın söndürücü
 
 
 

SİPARİŞ VER

Diğer Ürünlerimiz

Görüntüle

Yangın Topu

Basınçlı kaplar ve borulama sistemleri her yere kurulamıyor. Kurulanlar ise her ay, her yıl bakım onarım gerektirmektedir.
Görüntüle

Temiz Gazlı ve Eko Biyolojik Yangın Söndürme Cihazları

Kuru kimyevi tozlu yangın söndürme ürünü özgül ağırlığı mikron boyutu olması nedeni ile yanan yangına sıkıldığında yangın alevini çarparak ve oksijen kesilerek yangın söndürür.
Görüntüle

Karbondioksitli Yangın Söndürme Cihazları

Gövde, çelik çekme metodu ile imal edilmiş olup, elektrostatik toz boyalıdır.
Görüntüle

Tavan Tipi Sprinkler Başlıklı Söndürme Cihazı

Sprinkli Yangın Söndürücüler, yangın ortamındaki ısının 68°C 79°C 93°C ye ulaşması halinde, insan müdahalesine gerek kalmadan otomatik olarak devreye girer.
Görüntüle

Köpüklü Yangın Söndürme Cihazları

Gövde, sıvama metodu ile imal edilmiş olup, elektrostatik toz boyalıdır.