Davlumbaz Söndürme Sistemleri Nasıl Çalışır?

 Tabi kötü kokuyu değil aynı zamanda ocakta pişen yemeklerin kokuların diğer gıdalara karışmasını önler. Asıl amaç bu olduğu için davlumbazlar restoranlarda ve otel gibi yerlerde etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Davlumbazlar küçük mutfaklarda ne kadar çok kullanılırsa kullanılsın tehlike arz etmezken büyük otel ve restoranlarda kullanılan büyük davlumbazlar ilerleyen yıllarda büyük bir tehlike arz etmektedir. Bunun sebebi her gün saatlerce yemek yapıldığı için davlumbazın içi sürekli olarak pislenmektedir. Davlumbazın içi sürekli temizlense bile zamanla katılaşan yağ ve kirler bir sonra temizlenmeyi bile mümkün kılmayacaktır. Ulaşılması zor olan yerlerdeki kirler çok daha büyük bir risk oluşturmaktadır. İşte bu nedenler davlumbaz söndürme sistemleri çok büyük bir önem arz etmektedir.
 
Davlumbaz Yangın Söndürme İşlemi Nasıl Gerçekleşir? 
Davlumbazlarda çıkan yangınlar hemen söndürülmez ise yangın tüm binaya sıçrayabilir çünkü davlumbazın içindeki yangın hemen bacalara ulaşabilir ve bacalardan da tüm bina yanabilir. İtfaiyenin anında yangına müdahale etmesi imkânsız olduğu için otomatik olarak yangının söndürülmesi veya yangının büyümesi önlenmesi gerekir. İşte mutfakta hayati noktalara yerleştirilen mutfak söndürme sistemleri, yangının büyümesini önleyerek yangın söndürme ekiplerine büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Sanayi tesisleri, hastaneler, hava limanları, yatılı okullar, alışveriş merkezleri gibi devasa yapıtlar zorunlu olarak bu sistemleri kurmak zorundadır. Aksi takdirde çıkacak olan yangında yüzlerce ve binlerce insanın hayatlarını riske atmış olurlar.  Peki, son derece önemli olan davlumbaz söndürme sistemleri nasıl çalışır? Bu bilinen yangın detektörleri gibi, havada oluşan dumanı algılayan sistemleri sayesinde anında yangına müdahale etmektedir davlumbaz söndürme sistemleri. Bu gibi sistemleri amacı, yangını doğrudan söndürmek yerine yangının oluşmasını sağlayan ortamı bertaraf etmektedir. Örneğin ortamda oksijen olmazsa ateş te olmaz. İşte bu noktada sistem, ilk önce sm nozulları köpük şeklinde yollayarak ateşin oksijen ile temasını engeller. Böylece ateş daha fazla yayılmadan olduğu yerde yavaşça sönüverir.
 
Davlumbaz Söndürme Sistemi Zorunluluğu 
Eğer yangın çok büyük boyutlarda ise sistem sayesinde yangının daha da büyük olması engellenir ve yangına müdahaleye gelen ekipler yangını söndürmeyi çalışırlar. Davlumbaz söndürme sistemleri yani yangın söndürme sistemleri hayati bir öneme sahiptir. Bu sistemler yangının olduğu yerde insanlara zaman kazandırarak mağdur sayısını en aza indirirler. Bu sistemlerin davlumbaz içinde ve davlumbazla bağlantılı olan bacalara yerleştirilmesi zorunludur çünkü buralarda çıkan yangın dışarıdan kontrol edilemez. Bu yüzden yangın çıktığı yerden söndürülmesi gerekir. Bunun için de içeriye yerleştirilen sistemler otomatik olarak yangını söndürürler. Bu sistemlerin içerisi profesyonel olarak korunmalıdır zira burada çıkan yangınlar çok tehlikelidir. Baca boruları tüm binayı sardığı için yangın eğer kontrol altına çıkmazsa, mutfakta başlayan yangın mutfakta kalmayıp tüm binayı sarabilir ve tüm bina harap hale gelebilir.

Diğer Haberlerimiz

Görüntüle

Yangın Merdivenlerinin Önemini Anlamak

Hayatımızda değerli olan bir eşyanın önemini anlamak için başımıza kötü bir olay gelmesini beklememeliyiz.
Görüntüle

Antakya Yangın Merdivenleri

Yangın merdiveni, yangın esnasında insanların hızlı bir şekilde ve güvenle tahliye edilebilmesi için hayati öneme sahiptir.
Görüntüle

Hatay Yangın Kapısı

Yangın kapısı okullar, hastaneler,alışveriş merkezleri, endüstriyel tesisler, tiyatro sinema gibi gösterim salonları, fuar toplantı kongre vb. toplanma amaçlı binalar,iş merkezleri konutlarda kullanılmaktadır.
Görüntüle

Antakya Belediyesi Yangın Söndürme Tatbikatı

Amaç; Kurum ve Kuruluşlarda tüm çalışanların, muhtemel yangın ve afet durumlarında meydana gelebilecek zararı en aza indirebilecek bilgi ve becerilerini artırmaktır.
Görüntüle

Yangından Korunma Yönetmeliği

Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik 09.09.2009 / 27344
Görüntüle

Hatay Yangın Sprink Fiyatları

Yangın koruma önlemlerinden biri olan yangın sprink fiyatları uygun fiyatlardan satışa sunulmaktadır.Tesisat içerisinde gerekli tüm malzemeler yer alıp monte edilmesinin ardından kullanıma hazır olmaktadır. Yangın sprink sistemleri için kullanılarak pek çok malzeme sabit olsa da vanaları ve boru sistemi farklılaşabilmektedir. Bu durum fiyatlara da etki etmekte olup sabit bir fiyattan söz edilememektedir.
Görüntüle

Hatay Davlumbaz Yangın Söndürme Sistemleri

Mutfak davlumbazları en yüksek yangın riski taşıyan yerlerden biridir.
Görüntüle

Yangın Tüpü

Hatay'da Yangın Tüpü Dolumu ve Bakımı, Yangın Algılama Sistemleri, Otomatik Söndürme Sistemleri, Yangın Eğitimi Konularında uzman ve yeterlilik belgelerine sahip kadromuzla, güler yüzlü ve müşteri memnuniyetini prensip edinmiş personellerimizle siz değerli müşterilerimize doğru, dürüst ve mesleğinin ciddiyetini tam anlamıyla kavramış olarak göreve hazırız.
Görüntüle

Antakya Yangın Pompaları

Yangın pompaları kullanılan yerin özelliklerine göre yatay milli yada düşey milli olarak farklı debi ve basma yükseklikte olabilir. Yangın hidroforlarında basma yüksekliği, metre su sütunu (mss) olarak adlandırılmaktadır. Yangın pompalarında gerekli debi ve basıncı sağlayabilmek için doğru ürünü seçmek önemlidir. Doğru ürünü seçmek için ise kullanılacak yerin özelliklerini, sisteme sağlanacak su miktarını (Debiyi) ve suyun basılacağı maksimum yükseklik (mss) değerleri çok iyi bilinmelidir. Yangın hidroforları kullanılacak yerin özelliklerine göre aynı değer ve özellikte 2 veya 3 Pompanın ve bu pompaların %10 kadar debiye ve anma basıncının 10 m üstünde bir jokey pompadan oluşmaktadır.
Görüntüle

Yangının Nedenleri

Yangınların birçok çıkma sebepleri bulunmaktadır. Hatay firması olan Tetra yangının bu konudaki sloganı 'Tedbir Almak Yangını Söndürmek Kadar Önemlidir' 1. KORUNMA ÖNLEMLERİNİN ALINMAMASI Nedenlerin başında yangına karşı önlemlerin alınmaması gelmektedir. Yangın elektrik kontağı, ısıtma sistemleri, LPG tüpleri (evlerde kullanılan tüp gazları) patlayıcı-parlayıcı maddelerin yeterince korunmaya alınmamasından doğmaktadır. Özellikle büyük yerleşim alanlarında, konut ve iş yerlerinde çıkan yangınların büyük bir kısmı elektriğin ve LPG tüplerinin yanlış kullanımına dayanmaktadır. Elektrik enerjisi aksamının teknik koşullara göre yapılmaması da yangını yaratan diğer bir neden olmaktadır. Bununla birlikte kaloriferlerde ve soba ile ısıtma yöntemlerinde, bacaların temizlenmesi ve parlayıcı-patlayıcı maddeler için gerekli önlemlerin alınması halinde yangın afetinde büyük bir azalma olacaktır.
Görüntüle

İtfaiye'ye Yardım Yolları

1 – İhbar Sırasında; itfaiyeye verilecek bilgilerin doğru ve eksiksiz olması
Görüntüle

Yangın Söndürme Cihazı Bulundurma Standartları

Genel: Yangın güvenliği için yapılan masraflar asla israf sayılmaz. Yapılan hiçbir masraf insan hayatından daha değerli değildir. Bu hususta yönetmelik hükümlerini yerine getirirken bir mecburiyet olmasa dahi mal ve can güvenliği düşünülmelidir. Sigortalama işlemi hiçbir zaman yangın güvenliğinin alternatifi olamaz. İşyerlerinde: Tüm ihtiyaçlar haricinde yangın için yeterli bir su rezervi bulundurulmalı, yangın dolabında hortum, rekor ve lanslar tesisata bağlı ve her an kullanıma hazır ve şehir itfaiyesi ile aynı standartta olmalı, otomatik ihbar, alarm ve algılama ile söndürme sistemi varsa bakımlı ve çalışır konumda olmalıdır. Ayrıca personellerle birlikte yangın söndürme tatbikatı da yapılabilir. Ancak yapılacak olan tabikatı profesyonel ekipten alınmalıdır. Antakya'da bulunan Tetra yangın bu konuda sizlere hizmet sunmaktadır. Konutlarda: Her katta en az 1 adet 6 kg’lık, mutfaklarda ise 2 kg’lık ABC tipi Kuru Kimyevi Tozlu söndürücü bulundurmalıdır.
Görüntüle

Hatay'da Yangına Müdahale Eğitimleri

Yangınlar, çok büyük hasarlara yol açabilmektedir. Can ve mal konusunda yangınlara oldukça dikkat edilmesi gereklidir.
Görüntüle

Antakya'da Yangın Algılama Sistemleri

Yangın, oldukça tehlikeli bir olaydır. Yangından dolayı çok ciddi can ve mal kayıpları olabilmektedir.
Görüntüle

Hatay Yangın Tüpleri

En fazla yangının çıktığı yerler evlerdir. Dolayısıyla, evler yangına karşı korunması gereken öncelikli mekanlardır. Ancak yangın tüplerinin kullanılması, periyodik bakımı da bir o kadar önemlidir. Yangın Tüpü Nasıl Kullanılır? Bir yangın sırasında, öncelikle telaş ve paniğe kapılmamak gerekir. Son derece soğukkanlı davranıp, neleri yapmanız gerektiğini iyi düşünüp ona göre davranmak gereklidir. İlk yapılması gerekenlerden biri, bir yangın butonu veya alarmı varsa onu devreye sokmaktır. Ardından ivedilikle yapılması gereken itfaiyeye haber vermek ve yangının nerede ve ne tür yangın olduğunu ayrıntısıyla anlatarak açıklayıcı bilgi vermektir. İtfaiye ekipleri gelene kadar, etrafta ulaşılabilecek insanlar dahil ne kadar araç varsa hızla kontrol etmek gerekir. Yangın tüpü mevcutsa, ki bulundurulması gerekenlerin başında gelmektedir. Yangın tüpü butonunu açarak, dik bir şekilde tutup alev varsa alevlerin üzerine püskürtmek gerekir. Yangının başlangıcında yangın tüpleri son derece etkilidir. Yangın tüpü alevlerin, havayla olan temasını kesecek ve ateşin sönmesini sağlayacaktır.
Görüntüle

Hatay Yangın Söndürme Sistemleri

Hatay'da en iyi en kaliteli yangın söndürme cihazlarına sahip olmak istez misiniz?
Görüntüle

Yangına Karşı Alınması Gereken Önlemler

Hatay'da yaz aylarında havaların sıcak olmasından dolayı yangın oranları da fazla yaşanmaktadır.